Viena iš endometriozės priežasčių teorijų kalba apie tam tikrų toksinų poveikį kūnui, imuninei sistemai ir reprodukcinei sveikatai. Science Direct rašo, kad „turima informacija aiškiai rodo, kad endokrininę sistemą ardančios medžiagos, pvz., PCB, dioksinai, BPA ir ftalatai, su kuriomis susiduriama aplinkoje, prisideda prie endometriozės patofiziologijos.“
Kalbant apie dioksiną, jo gali būti randama ne tik geriamame vandenyje (ypač JAV), maiste, bet ir higienos priemonėse, kosmetikoje, šampūnuose, skalbimo milteliuose. Todėl ekologija šiuo atveju labai svarbi.
Svarbu žinoti ir apie ksenoestrogenų (bisfenolio A (BPA)), ftalatų, polichlorintų bifenilių (PCB), kai kurių pesticidų ir herbicidų, trikoklazo ir polivinilochlorido neigiamą poveikį sveikatai. Ksenoestrogenai – tai žmogaus sukurti junginiai, kurie atkartoja estrogenų veiklą kūne ir padidina estrogenų dominavimą. Įsivaizduokite, estrogenai ir taip prisideda prie endometriozės progresavimo ir plitimo, tad iš aplinkos gaunami ksenoestrogenai gali dar labiau pabloginti būklę.
Toksinai pamažu kaupiasi žmogaus organizme. Jie ne tik imituoja hormonus, bet ir didina organizmo uždegimą, sutrikdo normalią imuninės sistemos veiklą. Pagal kai kuriuos tyrimus, būtent tam tikrų genų, susijusių su toksinų šalinimu, defektai gali nulemti endometriozės pradžią. Norite jaustis geriau? Pabandykite sumažinti toksinę taršą savo aplinkoje.
Mikroplastikas ir moters sveikata
Kaip galite sumažinti toksinų kiekį savo aplinkoje?
Šie mitybos, vartojimo ir gyvenimo būdo pakeitimai gali padėti jums sumažinti „toksinę apkrovą“:
- Valgykite ekologiškus maisto produktus, pieną (arba atsisakykite jo) ir mėsą. Didžiausias dioksino šaltinis, kuris patenka į mūsų organizmą, yra gyvulinis maistas. Medicinos instituto (JAV) knygoje apie dioksiną maiste siūloma rinktis mažai riebalų turinčius produktus, nes dioksinas kaupiasi riebaluose. Rekomenduojama nupjauti riebalus nuo mėsos, žuvies ir paukštienos, pašalinti žuvų ir paukščių odą, nenaudoti papildomai gyvulinių riebalų (sviesto, taukų); plauti daržoves, šaknines daržoves ir vašku padengtus vaisius bei daržoves nulupti;
- Namuose ir sode nenaudokite cheminių pesticidų;
- Venkite naudoti sintetinius gaminius nuo blusų savo augintiniams (šampūnai, apykaklės, pesticidai);
- Rinkitės šampūnus ir kitus kosmetikos gaminius be parabenų, mikroplastiko, fenoksietanolio ir ftalatų - stenkitės naudoti kuo „švaresnę“ kosmetiką, pavyzdžiui, čia galite rasti prekės ženklų kosmetikos, kurioje nėra jokio mikroplastiko;
- Nenaudokite nagų lako arba rinkitės be aukščiau paminėtų cheminių medžiagų;
- Venkite maistinės plėvelės, pagamintos iš dietilheksilio (DETA);
- Nešildykite maisto plastikiniuose induose mikrobangų krosnelėje ir nedėkite karšto maisto į plastikinius indus;
- Venkite teflonu ir kita nepridegančia danga padengtų keptuvių ir puodų;
- Atsisakykite vandens plastikiniuose buteliuose - naudokite stiklines ar nerūdijančio plieno gertuves;
- Kavinėse šiltų gėrimų išsinešimui naudokite daugkartinį puodelį - naudodamos vienkartinius puodelius, kartu su gėrimu geriate ir mikroplastiką;
- Valgykite kuo mažiau maisto iš skardinių (jos padengtos bisfenoliu (BPA));
- Venkite gerti ir valgyti iš polistireno, putplasčio (Styrofoam) indų;
- Namų ruošoje naudokite natūralias valymo priemones;
- Venkite pelėsio;
- Venkite perdirbto maisto, kur naudojamas butilhidroksianizolis (BHA, E320) ir butilhidroksitoluenas (BHT, E321);
- Venkite sintetinio dažiklio eritrozino (E127) perdirbtame maiste;
- Ribokite kavos ir kitų kofeino turinčių gėrimų vartojimą;
- Gerkite pakankamai kokybiško geriamojo vandens;
- Dažnai prakaituokite – sportuokite, mėgaukitės pirties malonumais;
- Suvartokite pakankamai skaidulinio maisto;
- Atkreipkite dėmesį į higienos priemones - įklotus, tamponus. Jos neturi būti gaminamos iš chloru balinamų priemonių. Paprastai ekologiški produktai nebūna balinami chloru. Taip pat svarbu rinktis bekvapius ir be jokių spalvų įklotus.
„Gentle Day“ įklotai, tamponai bei servetėlės kasmet yra tiriami dėl įvairių chemikalų, kurie gali išskirti dioksiną. Skiriame itin didelį dėmesį moterų sveikatai ir rūpinamės, kad visos gaminamos priemonės būtų švarios bei saugios.
Rūpinkitės savimi ir būkite sveikos!
Daugiau apie endometriozę:
Tikra istorija: gyvenimas sergant endometrioze
Endometriozė - klastinga liga: interviu su gydytoja