Liepos mėnesio pradžioje pasirodęs tyrimas apie metalus, rastus tamponuose, sukėlė nemažai atgarsio, ypač JAV. Apie šį tyrimą buvo plačiai kalbama tiek per televiziją, tiek internete. Skambios ir gąsdinančios antraštės sukėlė nemažai panikos tarp moterų, ypač tų, kurios nuolat naudoja tamponus. JAV tokių moterų yra net 52–86%. Tamponus plačiai naudoja ir Ispanijoje, Prancūzijoje bei Vokietijoje. Nors Lietuvoje jų naudojimas mažesnis, ši informacija svarbi ir čia esančioms moterims. „Delfi“ portale paskelbus straipsnį apie šį tyrimą, sulaukėme ne vienos sunerimusios moters klausimų apie GENTLE DAY tamponus. Šiuo straipsniu noriu pasidalinti savo įžvalgomis apie tyrimą, nuraminti ir paskatinti rinktis sveikesnes alternatyvas.
Ar moterys, naudojančios tamponus, turėtų sunerimti?
Kalifornijos Berklio universiteto atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale „Environmental International“, tyrė populiarius JAV, JK ir ES ekologiškus bei neekologiškus tamponus. Dauguma tirtų tamponų buvo iš JAV (79%), o likusi dalis iš JK ir ES (21%). Visuose tamponų mėginiuose buvo aptikta keletas toksiškų metalų - švino, kadmio ir arseno. Tarp jų - švino koncentracija didžiausia.
Tyrėjai mano, kad metalai greičiausiai pateko į tamponus dėl žaliavos užteršimo arba priedų, naudojamų gaminant tamponus – pvz., priedai, pagerinantys tamponų slydimą, antimikrobinę ir kvapo kontrolę.
Tyrėjai taip pat pripažino, kad reikia atlikti papildomus tyrimus, kad būtų patvirtinta, kiek (jei iš viso) metalai gali būti absorbuojami kūno ir ar tai turi kokį nors poveikį sveikatai. Tad kol kas nerimauti nereikėtų - palaukime tyrimų, kurie būtų atliekami natūralioje terpėje, o ne laboratorijoje.
Apie tyrimą, kuris atskleidė, kad JAV, JK ir ES populiariuose tamponuose rasti sunkieji metalai
Šiek tiek plačiau apie tyrimą:
- Šiam tyrimui buvo pasirinkti įvairūs vienkartiniai tamponai, tyrė 24 skirtingus prekės ženklo-produktų linijos-sugeriamumo variantus, kurie reprezentuoja 14 prekių ženklų, 18 produktų linijų ir penkis skirtingus sugeriamumo lygius.
- Didžioji dalis tirtų tamponų - parduodami JAV (79%) ir maža dalis Europoje bei JK (21%).Tamponai buvo nupirkti 2022 m. rugsėjo ir 2023 m. kovo mėn. laikotarpiu fizinėse parduotuvėse JAV (Niujorke), Europos Sąjungoje (Atėnuose, Graikijoje) ir Jungtinėje Karalystėje (Londone, Anglijoje) bei dvejose didelėse mažmeninės prekybos e-parduotuvėse.
- Buvo pasirinkti populiariausių p.ž. tamponai ir „parduotuvių prekės ženklai“ iš kelių didesnių mažmeninės prekybos tinklų JAV.
- Tirti tamponai su aplikatoriais ir be jų.
- Iš 24 tyrime tirtų produktų 7 buvo pažymėti terminu „ekologiškas“ (kaip nurodoma tyrime, teisinio apibrėžimo terminui „ekologiškas“ tamponams nėra).
- Tyrimas parodė, kad visuose tirtuose produktuose buvo aptinkami metalai, įskaitant didesnio toksiškumo metalus - švinas, arsenas ir kadmis.
Tyrime nėra atskleidžiami prekės ženklai bei gamintojai, nors yra minima, kad pasirinkti populiariausi prekių ženklai. Tačiau tai sukelia daug sumaišties tiek vartotojų tarpe, tiek ir pačių gamintojų.
Deja, iš tyrimo taip pat nėra aišku, kokiais ekologiškumo sertifikatais buvo sertifikuoti tirti tamponai, pažymėti terminu „ekologiškas“.
Ar GENTLE DAY tamponai yra saugūs?
Nors beveik neabejoju, kad tyrime GENTLE DAY tamponai nebuvo pasirinkti (nes GENTLE DAY p.ž. nėra populiarus nei JAV, nei JK, nei ES), noriu patikinti, kad mūsų tamponai yra saugūs, patvirtinti testais ir sertifikatais, tokių kaip GOTS (Global Organic Textile Standard).
GOTS yra išsamiausias sertifikatas tekstilės gaminiams. Jo specifikacijos apima aplinkosauginius, cheminius ir socialinius aspektus, taip pat kokybės reikalavimus. GOTS sertifikavimas apima visą grandinę – nuo žaliavų auginimo iki galutinio produkto ženklinimo. Visuose etapuose nepriklausomos trečiosios šalys atlieka auditus ir patikrinimus, o gamyba turi atitikti griežtus principus.
GOTS turi griežtas taisykles dėl cheminių medžiagų, kurios galėtų kelti potencialią sveikatos ir saugos riziką. Yra nustatytos ribinės vertės kenksmingiems chemikalams, įskaitant ir sunkiuosius metalus.
Mūsų įmonė pasitiki trečiosios šalies patikrinimu, kuriame tiriama medvilnės pluošto žaliava dėl sunkiųjų metalų. GENTLE DAY tamponų tikrinimo rezultatai atitinka GOTS ribines vertes. Mūsų tamponai pagaminti iš 100% ekologiškos medvilnės ir gamybos proceso metu nėra pridedama jokių medžiagų, kurios pagerina tamponų slydimą, antimikrobinę ir kvapo kontrolę.
Mano ir mūsų įmonės pozicija dėl reikalavimų tamponams
Visada buvau už tai, kad visi higienos produktai būtų ekologiškai sertifikuojami ir turėtų aiškius reguliacinius standartus. Per makšties gleivinę labai lengvai patenka tiek gerosios, tiek ir blogosios medžiagos, ypač naudojant tamponus, nes jie kišami į makštį.
Deja, tačiau griežtų reikalavimų šiems produktams nėra, pakanka tik to, kad jie atitiktų higienos reikalavimus, nebūtų užteršti ir atitiktų mikrobiologinius tyrimus. Dėl jokių kitų chemikalų jie nėra tiriami. Tai priklauso tik nuo prekės ženklo ar gamintojo pasirinkimo.
Mūsų įmonės pasirinkimas - siekdami užtikrinti mūsų produktų saugumą, renkamės nuolatinį mūsų produktų tikrinimą bei sertifikavimą. Siekiame, jog kiekviena moteris, pirkdama GENTLE DAY, jaustųsi rami.
Mano nuomone, daug didesnę riziką tamponuose kelia specialiai tam tikrais chemikalais apdorojami tamponų pluoštai ar medžiagos - kurios palengvina produktų slydimą, sugeriamumą, kontroliuoja kvapą ar bakterijas - bet ne itin maži sunkiųjų metalų kiekiai. Realybė tokia, kad dabar sunkieji metalai yra visur - geriamajame vandenyje, ore, dirvožemyje, maiste. Ko gero neįmanoma jų visiškai išvengti.
Štai pavyzdys, kiek gali būti pridėta įvairių medžiagų į tamponus (lentelė nukopijuota iš tamponų prekės ženklo puslapio):
Be to, manyčiau, kad tamponus su plastikiniais aplikatoriais, reikėtų visiškai uždrausti, taip kaip uždraudė vienkartinius plastikinius indus, šiaudelius ar įrankius.
Kokius tamponus rinktis?
Niekada neskatinome rinktis tamponų kaip pagrindinės priemonės menstruacijoms. Pasak ginekologų, tamponai džiovina makšties gleivinę sugerdami ne tik kraują, bet ir išskyras, dėl to moterims gali prasidėti makšties infekcijos, sutrikti makšties pH, atsirasti makšties išsausėjimas.
Tačiau norėdami suteikti geresnę, sveikesnę ir saugesnę alternatyvą, ypač moterims, kurios tamponus renkasi kaip pagrindinę alternatyvą menstruacijoms, apie 2013 metus pristatėme ICEA sertifikuotus pagal GOTS standartą ekologiškos medvilnės tamponus.
- yra hipoalerginiai – tai reiškia, kad mažesnė alergijų bei sudirginimo rizika.
- naudojama nauja patentuota „Cottonlock“ technologija, kuri nepalieka makštyje atsiskyrusių plaušelių, nes medvilnės pluoštas 360º apsuktas 100 proc. ekologiškos medvilnės tinkleliu. Tai gali sumažinti toksinio šoko sindromo riziką, nes plaušeliai neprikimba makštyje ir bakterijos negali kauptis bei daugintis.
Linkiu visoms nurimti ir atkreipti dėmesį į tamponų sudėtį, sertifikatus, nurodytus ant pakuotės. Nepasikliaukite vien žodžiais „ORGANIC cotton“ arba „Ekologiška medvilnė“, užrašytais ant tamponų pakuočių. Rinkitės GOTS sertifikuotus tamponus. O dar geresnė alternatyva - menstruacinė taurelė.
Apie visus mūsų sertifikatus galite paskaityti čia.
Rūpinkitės savimi ir likite sveikos!