Menstruacinė arba hormoninė migrena - natūralus gydymas

Menstruacinė arba hormoninė migrena - natūralus gydymas

Dažna moteris prieš menstruacijas ar jų metu jaučia nepakeliamą galvos skausmą – migreną. Kad geriau suprastumėte, kodėl taip vyksta ir galbūt padėtumėte sau, norime pasidalinti straipsniu, kurį parašė savo kliniką Naujojoje Zelandijoje turinti gydytoja natūropatė Lara Briden. Ji jau tūkstančiams moterų, kenčiančioms nuo policistinių kiaušidžių sindromo, PMS, endometriozės ir perimenopauzės, palengvino gyvenimą. Be to, dar yra išleidusi ir knygą „Moters ciklo sutrikimai. Kaip natūraliais būdais juos išspręsti“ (išversta į lietuvių kalbą) , kurioje dalinasi savo žiniomis ir patirtimi apie natūralius gydymo metodus geresnei moterų hormonų sveikatai.

Tad jeigu ieškote atsakymų į savo problemą, rekomenduoju skaityti toliau.

Pagal „Lancet“ apžvalgą, menstruacinės migrenos yra stipresnės nei migrenos kitose ciklo fazėse. Jos atsiranda dėl prostaglandinų, histamino ir staigaus estrogeno sumažėjimo prieš pat menstruacijas.

Natūralus progesteronas gali apsaugoti smegenis nuo staigaus estrogeno sumažėjimo ir sumažinti menstruacinių migrenų dažnį bei intensyvumą.

Sąsaja su aukštu, svyruojančiu estrogenu

Menstruacinės arba hormoninės migrenos dažniau pasireiškia esant aukštam, nestabiliam estrogenui ir santykinai mažam progesteronui, ypač perimenopauzės metu. Dėl šios priežasties menstruacinės migrenos dažniau pasitaiko 40–55 metų amžiaus moterims.

Aukštas, svyruojantis estrogenas skatina migrenas dviem būdais:

  1. Skatina imuninės ląsteles gaminti daugiau prostaglandinų ir histamino.
  2. Sukelia staigų estrogeno sumažėjimą, kuris sutrikdo serotonino ir glutamato neurotransmiterius.

Migrenos siejamos su glutamato – jaudinančiojo neurotransmiterio – bangomis smegenyse.

Progesteronas gali padėti išvengti menstruacinių migrenų, nes mažina glutamato kiekį ir ramina smegenis.

Tyrimai taip pat sieja aukštą prolaktino lygį su migrena. Sužinokite, kaip sumažinti prolaktiną.

Natūralus menstruacinių migrenų gydymas

Magnis apsaugo smegenis nuo glutamato ir gali sumažinti migrenų dažnį bei stiprumą. Jis taip pat stabilizuoja serotonino receptorius, mažina uždegimą ir slopina skausmą skatinančio neurotransmiterio – P medžiagos – išsiskyrimą. Magnis gerai dera su taurinu, raminančia aminorūgštimi, kuri taip pat gali padėti nuo migrenų. Gydytoja siūlo vartoti 300 mg magnio bisglicinato per dieną, o pajautus artėjant migreną - išgerti papildomą dozę. Magnis veikia gerai kartu su 100 mg vitamino B6.

Bioidentiškas arba kūnui identiškas progesteronas veikia geriausiai vartojant jį dvi savaites prieš menstruacijas. Jis prieinamas kaip „Prometrium“ arba „Utrogestan“ kapsulės. (Pastaba: hormoniniuose kontraceptikuose nėra progesterono – juose yra progestinų, kurie nėra tas pats.)

Riboflavinas (vitaminas B2) gali padėti išvengti migrenų, nes normalizuoja serotonino gamybą ir gerina MTHFR fermento, susijusio su migrena, funkciją. Pati gydytoja savo pacientėms skiria po 200 mg 2 kartus dienoje.

Melatoninas mažina uždegimą ir gali būti toks pat veiksmingas kaip amitriptilinas migrenos prevencijai. Savo knygoje L.Briden rekomenduoja vartoti kiekvieną vakarą prieš einant miegoti liuteininėje ciklo fazėje - 0,5-3 mg. (Pastaba: tyrime vartota 3 mg melatonino).

Begliutenė dieta – viename tyrime nustatyta, kad ji pašalino migrenas 89 % dalyvių. Tai gali būti susiję su tuo, kad jautrumas gliutenui sukelia autoimuninę reakciją prieš fermentą (glutamato dekarboksilazę), kuris paverčia glutamatą į GABA. (Pastaba: minėtas tyrimas mažas - tirta 40 vaikų; galite pagalvoti apie glitimo netoleravimą ir bandyti jo vengti 8 sav. bei stebėti savo savijautą.)

Geležies papildai gali būti naudingi, bet tik po menstruacijų atsirandančioms migrenoms, kurias sukelia trumpalaikė geležies stokos anemija dėl kraujo netekimo. (Pastaba: Tokiu atveju, gydytoja Lara Briden rekomenduoja gerti 15-50 mg švelnaus papildo - pavyzdžiui, geležies bisglicinato). Maiste gausiausiai yra raudonoje mėsoje ir kiaušiniuose.

Hormoninė kontracepcija gali pabloginti migrenas

Visų tipų hormoninė kontracepcija gali pabloginti migrenas, o moterims, kurios turi polinkį migrenoms, estrogenas tabletėse reikšmingai padidina insulto riziką.

SVARBU: Jei naudojant hormoninę spiralę išsivysto stiprus pulsuojantis galvos skausmas, kreipkitės į gydytoją – tai gali būti reta būklė, vadinama intrakranijine hipertenzija.

Straipsnis verstas iš anglų kalbos, originalus gydytojos Lara Briden straipsnis čia (paskutinė jo redakcija 2024-03-24). Papildyta verstu tekstu iš L.Briden knygos anglų k. „Period Repair Manual“.

Mes nesame gydytojai, todėl rekomenduojame dėl savo sveikatos, vaistų ir papildų vartojimo konsultuotis su gydytojais. 

Lietuvoje veikia Migrena sergančiųjų asociacija 

Grįžti į Blog'ą